Joseph Fraunhofer német fizikus, optikus és csillagász a németországi Straubingban született 1787. március 6-án. Árvagyerekként már 11 éves korában egy lencse- és tükörkészítőhöz került inasként, majd egy müncheni tudományos készülékeket gyártó cég alkalmazottjaként dolgozott. Matematikát tanult és jól képzett optikussá vált.
A Bajor Tudományos Akadémia aktív tagja lett, ahol szaktudásával az alkalmazott optikának szentelt nagyobb figyelmet. 1812-1814 között teljesen lefoglalta az akromatikus objektív lencsék tervezése teleszkópok készítéséhez, ami az optikai üvegek törésmutatójának pontos számításához vezetett. 1817-ben kifejlesztett akromatikus lencséje kis módosításokkal ma is használatos. Kialakította ezeknek a jellemző vonalaknak mai napig használatos betüjelölését. Felismerte a D vonal és a laboratóriumi láng spektrum kiugró vonalának egybeesését (ma már tudjuk, hogy ezt a Nátrium okozza). Vizsgálta a vékony résen áthaladó napsugár spektrumát, és felfedezte a sötét vonalak sokaságát.
1823-ban a Müncheni Fizikai Múzeum igazgatójává nevezték ki, és elnyerte a professzori címet. TBC-ben hunyt el 1826. június 7-én Münchenben. |