A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok
Hidraulikus sajtó (vagy Brahma-sajtó) (beszerzési év: 1878-79)

            Blaise Pascal (1623-1662) francia természettudós 1659-ben fogalmazta meg azt a törvényt, amely szerint a súlytalannak képzelt, nyugvó folyadék belsejében és a határfelületén a nyomás mindenütt ugyanakkora és független a tekintetbe vett felületelem irányításától. Ezt a megállapítást Pascal törvényének nevezzük.
            Ezen a törvényen alapszik a Joseph Bramah (1748-1814) angol nyomdász által 1795-ben felfedezett, ún. hidraulikus sajtó működése. Ez az eszköz egy kisebb és egy nagyobb üveghengerből áll, amelyeket alul egy közös üvegcső köt össze. A hengerekbe egy-egy könnyen mozgó dugattyút helyeztek, míg az összekötő csövet teljesen feltöltötték vízzel.

            Ha a csőben levő folyadék felszínére a kisebbik, A1 keresztmetszetű dugattyú közvetítésével F1 nyomóerőt fejtünk ki, akkor ennek hatása az edény falának minden helyén jelentkezik. Mivel a nyomás a folyadékban mindenhol ugyanannyi, így a nagyobbik, A2 keresztmetszetű dugattyúnál

–szer

nagyobb F2 nyomóerő hat, ami megemeli a nagyobbik dugattyút. Tehát aránylag kis erővel igen nagy erőt tudunk kifejteni, de munkát természetesen –ahogy semmilyen géppel- itt sem takaríthatunk meg, mert a dugattyúk elmozdulásai a keresztmetszetekkel fordítva arányosak.
            Az első dugattyút folyamatosan le-fel mozgatva, a másik –nehezebb- dugattyú folyamatosan emelkedik. Az összekötő csőben a két henger alatt egy-egy üvegszelep található, amelyeknek az a szerepe, hogy az első dugattyú felhúzásánál a folyadék ne a második hengerből, hanem az összekötő csőből (illetve a tárolóedényből) jusson az első hengerbe.

Hidraulikus sajtó

            A fenti elvet használják ki a hidraulikus prés, a gépkocsiemelő és a gépkocsik fékjének a működésénél, de a gyakorlatban gyakran használnak víz helyett olajat közvetítő folyadékként.
            A szertárban található hidraulikus sajtó összekötő üvegcsöve –valószínűleg- az üveg elfáradása miatt eltörött, így javításra szorul.