A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok

Pohl-féle áramváltó átkapcsolható higanykontaktussal
beszerzési év: 1880-81)


            A különböző elektromosságtani fizikakísérletekben gyakran van szükség arra, hogy az áramkörben folyó áram irányát megváltoztassuk. Erre a célra legkényelmesebben az az áramfordító eszköz (vagy kommutátor) használható, amely a Calderoni Mű- és Tanszervállalat Részvénytársaságtól került a fizikaszertárba.

Pohl-féle áramváltó átkapcsolható higanykontaktussal

            Ez a szép kivitelezésű eszköz ugyanazon a fényezett fatalpon elhelyezett, hat darab fémcsészéből áll, s mindegyik fémcsészéhez tartozik egy-egy sárgaréz szorítócsavar. Három-három fémcsésze – az ábra szerint– egymással szemben van elhelyezve. Egy henger alakú szigetelő fogantyúra úgy helyeztek el két sárgaréz drótot, hogy az átlósan elhelyezett fémcsészék között biztosítani tudják a fémes összeköttetést.
            Az áramkörbe való bekapcsolás előtt az áramváltó fémcsészéit higannyal feltöltjük. Az áramforrás pozitív pólusát az egyik, míg a negatív pólusát a másik középső fémcsésze szorítócsavarjaihoz kötjük, miközben azt az áramköri részt, amelyben az áram irányát meg akarjuk fordítani, az egymással szemközti szélső szorítócsavarokhoz kötjük. A szigetelő nyélen elhelyezett forgatható kengyel sárgaréz érintkezői – az áramforrás és az adott áramköri rész összekötésével- biztosítják az áram folyását a kívánt áramköri részben. Ha ezután a forgatható kengyelt átfordítjuk a másik két szélső csészébe, akkor az átlós fémes érintkezés miatt az adott áramköri részben megfordul az áram iránya.
            A szertárban két darab ilyen higanyos kontaktussal ellátott áramváltó is található. A régebbi egyszerűbb kivitelezésű, és az átlós összekötést biztosító drótok a fahasáb belsejében húzódnak, míg a másik szebb kivitelű eszköz –ahogyan azt fent említettük- a Calderoni Mű- és Tanszervállalat Részvénytársaságtól került beszerzésre.