A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok

Bell-féle telefon (beszerzési év 1894)


            Alexander Graham Bell (1847-1922) angol fiziológus és fizikus, a süketnémák hallásának elektromos energiával való segítésére végzett kísérletei során fedezte fel 1876-ban a telefon készüléket.
            A Bell-féle telefonban mikrofonként is fejhallgatót használtak, ezért valószínű, hogy korábban két fejhallgató is volt a szertárban, de sajnos mára már csak az egyik hallgató maradt meg. A fennmaradt eszköz azonban kiváló állapotban van, s így be lehet vele mutatni az utókornak ennek a fontos készüléknek a működését.

Bell-féle telefon szerkezete

            Ennél az eszköznél egy hengeres fadoboz belsejében acél mágnes pálca van elhelyezve, amelynek a henger kiszélesedő részén levő végét egy elszigetelt tekercs veszi körül. A pálcának ezen a végén - a tekercs előtt-, a mágneses pálcához nagyon közel egy vaslemez feszül. Ez a vaslemez – a dobhártyához teljesen hasonló módon– a lemezre eső hanghullámok következtében, a hang frekvenciájával megegyező frekvenciájú rezgésbe hozható. Így a vaslemez rezgése megváltoztatja a tekercs belsején keresztül haladó mágneses indukcióvonalak számát, s emiatt a tekercsben a nyugalmi elektromágneses indukció jelensége miatt áram indukálódik. Az így létrehozott áramokat a Bell-telefon hengerének végén levő sárgaréz szorítócsavarokon keresztül – fémes vezetők segítségével-egy ugyanilyen készülék tekercsére vezetjük. Az első tekercs változó árama változó mágneses mezőt hoz létre a második tekercs belsejében, ami a váltakozás periódusában erősíti vagy gyengíti a telefon hallgató mágnes pálcájának a mágneses mezejét. Emiatt a mágneses pálca váltakozó nagyságú mágneses vonzása a vaslemezt ugyanolyan frekvenciájú rezgésre kényszeríti, mint amilyen frekvenciájú hang esett az első készülék vaslemezére. Így a vaslemez rezgésbe hozza a levegőt, vagyis a második készüléknél elég gyenge minőségben ugyan, de hallható az első készüléknél kibocsátott hang.

Bell-féle telefon