A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok
Frick-féle vízszintesen hajító készülék (beszerzési év: 1863)

           A Frick-féle vízszintesen hajító készülékkel a vízszintes hajítást lehet igen szemléletesen bemutatni. Az eszközzel tökéletesen bemutatható, hogy a vízszintes hajítás felbontható egy vízszintes irányú, egyenes vonalú egyenletes mozgásra, és egy függőleges irányú, gyorsuló mozgásra (szabadesésre).

A Frick- féle vízszintesen hajító készülék
           Ha valamely testet vízszintes irányban hajítunk el, tehetetlensége miatt a hajítástól nyert v sebességével az egymásra következő másodpercekben az AB = BC = CD = ... = v utakat futná be. Mivel azonban a nehézségi erő is hat rá, a szabadesés törvényei szerint egyidejűleg esni is fog. Az első másodpercben

távolságot esik, így a test helye a mozgások összetételének törvénye szerint az első másodperc végén B1-ben lesz. Két másodperc alatt a test

távolságot zuhan, így a test helye a második másodperc végén C1-ben lesz. A harmadik másodperc végén a test D1 pontban lesz és így tovább. Így végeredményben a test mozgása gyorsuló, a pályája pedig görbe vonalú lesz.

A vízszintes hajítás, mint összetett mozgás

           A pálya alakját a következőleg határozhatjuk meg. A pálya tetszőleges P pontját a PQ=x és AQ=y vonalak határozzák meg.  Az x és az y valójában a P pont vízszintes, illetve függőleges koordinátái a derékszögű Descartes-féle koordinátarendszerben. Ezek a koordináták egyszersmind a vízszintes, illetve a függőleges irányban megtett utakat is megadják, tehát:

illetve

           Az, hogy a test a pálya mely pontjában tartózkodik, függ az időtől, de a test pályája az időtől függetlenül mindig ugyanaz marad. A pálya egyenletét megkapjuk, ha az x-re, illetve az y-ra kapott összefüggéseket egybeírjuk, vagyis az első egyenletből kifejezzük az időt, és behelyettesítjük a második egyenletbe. Így a következő egyenletet kapjuk:

  

vagy más alakban:

           Ez az egyenlet a parabola csúcsponti egyenlete (a tengelyek a szokásos megjelöléshez képest fel vannak cserélve). A pálya tehát olyan parabola, amelynek a paramétere: