A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok
Centrifugál-gép és tartozékai (beszerzési év: 1873-74)

            A forgó vonatkoztatási rendszerben levő megfigyelő által tapasztalt, sugárirányban kifelé mutató – nagyságát tekintve pedig a centripetális erővel egyenlő nagyságú – erőt, centrifugális erőnek nevezzük. Az így értelmezett centrifugális erő - hasonlóan a haladó mozgást végző rendszerekben tapasztalt erőhöz - szintén tehetetlenségi erő, mivel csak a forgó rendszerben (legalábbis gondolatban) helyet foglaló megfigyelőnek kell ezzel az erővel számolnia ahhoz, hogy a mechanikai jelenségeket értelmezni tudja. Inerciarendszerben ilyen erő nincs.
            A centripetális erőt legkönnyebben az ún. centrifugál-géppel lehet bemutatni. Ez az eszköz két darab, különböző átmérőjű fémkerékből áll, amelyeket ugyanazon a fényezett fatalpon helyeztek el. A két kereket egy közös bőr ékszíjjal összekötjük, s így a nagyobb átmérőjű keréknek a rászerelt fogantyúval való megforgatásával, a kisebb átmérőjű kerék is forgásba jön. Ennek a keréknek a tengelyén egy sárgaréz foglalat van, amelybe a különböző alkatrészeket rögzítő csavarral lehet behelyezni. Ezekkel a gépbe szerelt eszközökkel tanulmányozhatóak a forgó koordinátarendszerekben fellépő erők, elsősorban a centrifugális erő hatásai.

Centrifugál-gép

A fizikaszertárban található centrifugál-gép részei:

- Golyók vízszintes rúdon

    Vízszintes rúd mentén eltolható és fonállal összekötött két golyót megforgatva, a golyók a forgó rendszerben akkor maradnak egyensúlyban, ha fennáll, a következő összefüggés:

vagyis

    Az eszközzel bemutatható a közös tömegközéppont körül körmozgást végző, különböző tömegű égitestek mozgása.

Golyók vízszintes rúdon

- Hajlékony forgó abroncs

    A hajlékony forgó abroncs belapulása a forgó rendszerből megítélve úgy értelmezhető, hogy az abroncsot a részeit kifelé húzó centrifugális erők addig deformálják, amíg a deformáció következtében fellépő rugalmas erők éppen egyensúlyt tartanak a centrifugális erőkkel. A Föld lapultsága is ezzel magyarázható.

Hajlékony forgó abroncs

- Üvegedény vízzel és higannyal

    Higanyt és vizet tartalmazó edény gyors forgatásakor a higany gyűrűszerű sávban az edény legtágasabb részén helyezkedik el. Ebben az esetben a vízszintes irányú centrifugális erő mellett a nehézségi erő elhanyagolhatóan kicsinnyé válik. A víznél nagyobb sűrűségű higany így ugyanolyan okból jut az edény legkisebb részére, mint amiért egy nyugvó edényben - egyedül a nehézségi erő hatására- az edény aljára kerül. Hasonlóképpen választják szét folyadékban - pl. tejben - a különböző sűrűségű anyagokat a centrifugák vagy szeparátorok.

Vízzel és higannyal töltött üvegedény nyugalomban és forgás közben

- Watt-féle centrifugális szabályozó(regulátor)

    A centrifugális szabályozó eredetileg a gőzgépek járását tette egyenletessé, de másfajta motoroknál is fordulatszám-szabályozóként szolgálhat. A fordulatszám növelésével, a golyóval/golyókkal együtt a forgástengelyen levő hüvely is emelkedik, és a vele összeköttetésben lévő egyszerű mechanizmus a gőzgép hengerébe áramló gőz mennyiségét csökkenti.

Centrifugális szabályozó

- Vizet tartalmazó lezárt üvegedény

    Forgó folyadék szabad felszínének alakja forgási paraboloid, mert a centrifugális erő a forgástengelytől távolodva egyre nő.

      
Vízzel töltött üvegedény nyugalomban és forgás közben

- Félkör alakú sárgaréz vályú

    A félkör alakúra meghajlított sárgaréz vályút megforgatva, a vályúba helyezett golyó a centrifugális erő hatására a vályú szélére húzódik. A golyó kicsúszását, s így elrepülését a vályú végén elhelyezett ütközővel akadályozzák meg.

Félkör alakú sárgaréz vályú golyóval