A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok
Csavar és csavarorsó minta (beszerzési év: 1862-63)

            A csavar gyakorlatilag egy tömör hengerre tekert lejtőnek felel meg, emiatt a csavar is egy lejtő rendszerű egyszerű gép. Ha egy R sugarú hengerre egy 2πR, illetve H befogójú derékszögű háromszöget úgy tekercselünk fel, hogy a háromszög 2πR befogója éppen körbeérje a hengert, akkor a háromszög másik H befogója a csavarmenet magassága, vagy más szóval a menetemelkedése lesz Ekkor a háromszög átfogója által rajzolt vonalat csavarmenetnek nevezzük, míg több csavarmenet esetén csavarvonalról beszélünk. Ha a csavarvonal mentén a tömör hengerre árkot vésünk, akkor egy ún. csavarorsót kapunk.
            A csavarorsó még magában nem képez egyszerű gépet, ahhoz szükség van még egy üres hengerre, amely a tömör henger csavarvonalának teljesen megfelelően csavarmélyedéssel van ellátva. Az így létrehozott üres hengert csavartoknak vagy csavaranyának nevezzük.
            A csavarnál ható F erő a csavar kerülete mentén hat, s így a csavarorsót igyekszik körülhajtani, miközben a G terhet az összenyomandó tárgy visszaható hatása miatt fellépő - a csavar tengelyével párhuzamos irányban ható- erő jelenti. Tehát az F erő a tömör hengerre tekert lejtő alapjával párhuzamos, míg a G erő a lejtő alapjára merőleges irányú. A csavar egyensúlyi viszonyát a lejtőre felírt összefüggések segítségével vezethetjük le. Egyensúly esetén a csavarorsó kerülete mentén ható F erő úgy aránylik a G teherhez, mint ahogy a csavar menetemelkedése aránylik a csavarorsó kerületéhez:

 .

Csavar és csavarorsó minta

            A csavar felépítését, működését szemlélteti az a fából készült nagyméretű csavar-minta, amelynek a csavarorsó és a csavaranya részét is szétszedhetjük.