A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok

du Bois Reymond-féle szánka induktor (beszerzési év: 1919-20)


            1850-es években Emil du Bois Reymond (1818-1896) német fiziológus, orvos – a tudósok közül elsőként- az idegek és izmok ingerületi folyamatait az alkalmazott fizikára, illetve kémiára próbálta visszavezetni. Vizsgálatai során több olyan eszközt is kifejlesztett, amelyet utána a taneszközgyártó cégek is átvettek, s így ezek az eszközök az iskolákba is eljutottak. Az egyik ilyen eszköz az ún. szánka induktor, amellyel az indukált áramokkal kapcsolatos, szinte valamennyi kísérletet be lehet mutatni.
            A mahagóni talpon elhelyezett fasínen egy légmagos tekercs előre-hátra szabadon mozgatható. A mozgatással elérhetjük, hogy a tekercs belsejébe - kisebb-nagyobb mértékben- egy vasmag nyúlik be, amelyre rézdrót van felcsévélve. Ha a rézdrótba egy –szintén a fatalpra rögzített- szaggató segítségével megszaggatott egyenáramot vezetünk, akkor a sínen csúsztatható tekercs belsejében a nyugalmi elektromágneses indukciónak köszönhetően indukált feszültséget keletkezik. Ha az áramot nem szaggatjuk meg, akkor a tekercs folyamatos mozgatásával elérhetjük, hogy a mozgási elektromágneses indukció miatt keletkezik feszültség a tekercsben.
            A tekercsben keletkezett indukált feszültséget a tekercs végein elhelyezett szorítócsavarok segítségével voltmérőre, vagy két fényezett fapálcán elhelyezett sárgaréz érintkezőre, ún. villanyzóra vezethetjük. Ezeket a pálcákat – az eszköz eredeti funkciójának megfelelően– élettani, fiziológiai kísérletekhez használhatjuk.
            Az ilyen kísérleteknél fontos szerep jut annak a – tekercs melletti, nyitható kis fadobozban elhelyezett– papírkondenzátornak is, amelyet a megszakító csúccsal párhuzamosan kapcsoltak. Ennek szerepe, hogy a szikrázást megakadályozza, ezáltal az áram megszakításakor az áram gyorsabban zérussá lesz, emiatt nagyobb feszültség keletkezik a szekunder tekercs végei között. A doboz oldalán elhelyezett kétállású kapcsoló segítségével a kondenzátort kisüthetjük.

du Bois Reymond-féle szánka induktor