A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok

Ruhmkorff-féle szikrainduktor
(beszerzési év: 1905, 1910, illetve 1959)


            A szertár három szikrainduktorral rendelkezik. Ezek közül - a leltári könyvek elnevezése szerint - a "nagy szikrainduktor" 1905-ben került az iskolába, valamint az 1910-es beszerzésű "kis szikrainduktor" hivatalos elnevezésük szerint Ruhmkorff-féle szikrainduktorok. Nevüket felfedezőjükről, Heinrich Daniel Ruhmkorff (1803-1877) német fizikusról kapták. A hálózati szikrainduktor (beszerzési év: 1959) is hasonló jellegű, de muzeális értékük miatt most csak az első két szikrainduktor működését ismertetjük.

            A szertárba 1905-ben került az a Ruhmkorff-féle szikrainduktor, amely
Deprez-rendszerű mechanikus és külön Faraday-féle higanyos szaggatóval is el van látva. A korabeli tanszerkatalógusok szerint a szikrainduktor a Deprez-szaggató esetén 250 mm-es, míg a higanyos szaggató használata esetén 300 mm-es átütőképességgel bír, s 60-300, illetve 1200-1500 megszakítást lehet vele elérni percenként. A szikrainduktor beépített kondenzátorral rendelkezik. Mivel a szikrainduktor egyenfeszültséggel működik, így a Ruhmkorff-féle áramfordítóval, vagy pólusváltóval az áram iránya megfordítható.
            A Ruhmkorff-féle szikrainduktor szerkezete és működése a transzformátoréhoz hasonló. A vasmagos, viszonylag kevés menetű primer tekercsbe vezetett áramot a villanycsengőnél megismert „kalapácsos szaggató”, (amit régi nevén Deprez-rendszerű szaggatónak is neveznek) vagy higanyos szaggató periodikusan megszakítja, ezáltal a sokmenetű szekunder tekercsben nagy (de nem szinuszos) váltakozó feszültség indukálódik. Az induktor vasmagja nem zárt, hogy a zárt vasmaggal járó nagyobb induktivitás ne gátolja a primer áram megfelelően gyors változását, amelyet ennél az eszköznél kétféleképpen is megoldottak, s ezek közül a felhasználó szabadon választhat. A kalapácsos szaggató működése azon alapszik, hogy ha zárul az áramkör, akkor az elektromágnes magához húzza a rugalmas lemezre helyezett lágyvas korongot, ezáltal megszakítja az áramkört, így a rugalmas lemez visszarántja eredeti helyzetébe a fémlapot, így a primer körben újra megindul az áram, s a jelenség újra megismétlődik. Ha a szikrainduktor jól van beállítva, akkor áramszaggatója működés közben jellegzetes zümmögő hangot ad. Ha az induktor a feszültség rákapcsolásakor nem indul be, akkor szaggató csavarjának finom hangolásával hozható működésbe a kalapácsos szaggató. A Faraday-féle higanyos megszakító is hasonlóan működik, de itt a megszakítás egy, a kalapácson elhelyezett fémes érintkező és a higany között történik. A szikrainduktor fontos tartozéka a Fizeau-féle kondenzátor, amelyet a megszakító csúccsal párhuzamosan kapcsoltak. Ennek szerepe, hogy a szikrázást megakadályozza, ezáltal az áram megszakításakor az áram gyorsabban zérussá lesz, emiatt nagyobb feszültség keletkezik a szekunder tekercs végei között.

Nagy Ruhmkorff-féle szikrainduktor

            A szertárba 1910-ben került az a kisebb méretű Ruhmkorff-féle szikrainduktor, amely nem csak méretében különbözik nagyobb elődjétől. Erről a szikrainduktorról - talán éppen a higany használatának elkerülése miatt- már hiányzik a higanyos szaggató, így a felhasználó csak a Deprez-rendszerű mechanikus, kalapácsos szaggatóval tudja a primer áram megfelelően gyors változását biztosítani. Ezen az eszközön is található a szaggató finom hangolását lehetővé tevő csavar, és található olyan pólusváltó, amellyel a pozitív és negatív pólus könnyen és biztonságosan felcserélhető.

            A szikrainduktorok segítségével a néhány voltos akkumulátorfeszültségből előállított szekunder feszültség szaggatott egyenfeszültségnek tekinthető és akár elérheti a több tízezer voltos értéket is. Emiatt kitűnően alkalmazhatók az egyenfeszültséget igénylő kisülési csövek vagy röntgen csövek táplálására.

Kis Ruhmkorff-féle szikrainduktor