A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok

Fresnel-féle kettős tükör (beszerzési év: 1899)


            Augustin Jean Fresnel (1788-1827) francia fizikus 1816-ban végezte el híres tükörkísérletét. A kísérletéhez használt ún. kettős tükör 1899-ben került a szertárba. Később a Calderoni-féle vetítőgép tartozékaként a szertárba került még egy ilyen kettős tükör, s bár mindkét tükör idősebb száz évesnél, a Fresnel-féle kísérletet látványosan elvégezhetjük.
            Az először vásárolt kettős tükör állítható magasságú sárgaréz tartóállványon van elhelyezve, s két darab 30x40 mm méretű, a reflexió elkerülése végett befeketített üvegből készített tükröt tartalmaz. A tükrök a hátsó oldalukon állíthatóak: az egyik tükör helyzetét 3 állítócsavarral, míg a másik tükör helyzetét 1 sárgaréz állítócsavarral finoman centralizálhatjuk. A kísérlethez a tükröket úgy kell beállítanunk, hogy egymással igen kicsi szöget (néhány ívpercet) zárjanak be, s a közös él mentén pontosan illeszkedjenek egymáshoz.

Fresnel-féle kettős tükör elő- és hátsólapja

            Ha fényforrásként a tükörpár egyikének élével párhuzamos, attól néhány deciméter távolságban elhelyezett és megvilágított keskeny rést (vagy lézerfényt) használunk, akkor egyszínű fény esetén a tükörtől célszerűen néhány méter távolságban elhelyezett ernyőn – a fényforrás közvetlen fényét egy kis ernyővel távol tartva- világos és sötét interferencia csíkokat láthatunk. A jelenség magyarázatához a fényforrásnak a két tükörről visszavert hullámait úgy tekinthetjük, mintha a fényforrásnak az egyik, illetve másik tükörre vonatkoztatott virtuális tükörképeiben elhelyezett fényforrásokból indultak volna ki. Az észlelhető interferenciát az ezekből a virtuális fényforrásokból „kiinduló” fénysugarak közti úthossz különbség határozza meg. Erősítéskor világos, gyengítéskor (kioltáskor) sötét csíkokat látunk.

Az interferenciacsíkok keletkezésének magyarázata

            Ha fényforrásként egyszínű fény helyett „fehér fényt” alkalmazunk, akkor színes interferenciacsíkok mutatkoznak, s csak a középső csík lesz fehér. Ezt a jelenséget úgy magyarázhatjuk, hogy az ernyő valamely pontjában – kivéve az x=0 helyet, ahol a zérus útkülönbség folytán minden hullámhosszra maximum van - csak meghatározott λ hullámhosszúságú fényhullámok oltják ki teljesen egymást, s így a fehér fényt összes más hullámhosszú hullámai az adott pontban együttesen valamilyen keverékszínt (interferenciaszíneket) eredményeznek.