A fizikatanítás kezdetei Hódmezővásárhelyen
Szilárd testek mechanikája
- Az anyagi pont kinematikája
- Az anyagi pont dinamikája
- Impulzus, energia, munka
- Merev testek kinematikája és sztatikája
- Pontrendszerek mechanikája
- Merev testek dinamikája
- Mechanikai jelenségek egymáshoz képest mozgó vonatkoztatási rendszerekben
Deformálható testek mechanikája
- Folyadékok mechanikája
- Gázok mechanikája
Rezgések és hullámok
- Hangtan
- Hullámtan
Hőtan
- Hőmérséklet és hőmennyiség, a testek hőtágulása
- Halmazállapot-változások
- A hő terjedése
Optika
- Geometriai optika
- Fizikai optika
Elektromosság és mágnesesség
- Elektrosztatika
- A stacionárius áram (egyenáram)
- Mágneses tér vákuumban és az anyagban
- Elektromos áram szilárd testekben, folyadékokban,gázokban
- Az időben változó elektromágneses tér
Arcképcsarnok

Seebeck-féle termoelem (beszerzési év: 1892)


            Ha két különböző fémből álló vezetőkör egyik érintkezési vagy forrasztási helyét a másikhoz képest felmelegítjük vagy lehűtjük, akkor a vezető közelébe helyezett mágnestű kitéréséből látható, hogy a körben áram folyik mindaddig, amíg a két forrasztási hely között a hőmérsékletkülönbség fennáll. Az áram iránya hűtéskor ellentétes irányú, mint melegítéskor.             Ez az 1821-ben felfedezett jelenség a hőelektromos (vagy termoelektromos) hatás, illetve másik nevén a jelenség felfedezőjéről - Thomas Johann Seebeck (1770-1831) német fizikusról- elnevezve a Seebeck-effektus. A keletkezett áram a termoáram, az ezt létrehozó elektromotoros erő - a két fémből alkotott hőelem elektromotoros ereje- a termoelektromotoros erő, röviden „termoerő” vagy termofeszültség.
Seebeck-féle termoelem és működési vázlata

            A jelenség bemutatására kiválóan alkalmas az az ún. Seebeck-féle termoelem, amely egy faragott faállványra helyezett bizmut pálcából áll, amelynek a végeire egy híd alakúra meghajlított rézlemez két végét forrasztották. Ha az egyik forrasztási helyet pl. gyertyával melegíteni kezdjük, akkor a fenti effektus alapján a híd alá helyezett mágnestű - amely kezdetben a pálcával együtt észak-déli irányban állt- a helyzetéből kitér. A kitérés irányából következik, hogy az említett áram a melegített helyen a bizmut irányából a rézbe megy, majd a másik forrasztás hidegebb helyén a rézből a bizmutba hatol, vagyis a melegítésnél a bizmut a negatív, a réz a pozitív elektromos pólusnak felel meg. Ha a másik forrasztásnál melegítjük az eszközt, akkor az áram az előzővel éppen ellentétes irányba fog folyni. A hőelemben tehát a hőenergia alakul át elektromos energiává.
            A termoelektromos hatás nem csak az említett két fém, hanem bármely két másik fém érintkezési helyén jelentkezik, ha az érintkezési hely hőmérsékletét megváltoztatjuk, miközben a keletkezett feszültség természetesen függ a két érintkező fém anyagi minőségétől. Emiatt a Volta-féle feszültségi sorhoz hasonlóan itt is egy feszültségi sorba állíthatjuk a fémeket: bizmut, nikkel, higany, platina, ólom, réz, ón, arany, ezüst, cink, vas és antimon. Ennek a sornak a tagjai annál nagyobb elektromotoros erőt mutatnak, minél távolabb állnak a sorban egymástól és a két tag érintkezésének a helyén az áram mindig a sorban előbb álló tagjából folyik a sorban hátrébb álló tagba.